Nuo 1860 m., kai Josephas Listeris savo ligoninėje pradėjo naudoti sterilius metodus, valymo standartas padėjo sustabdyti patogenų plitimą. Bet šiandien jaučiamės peržengę antibiotikų naudojimo ribą, nuėję per toli steriliai valydami pastatus, net ir ligonines. Galbūt siekis sterilizuoti mūsų ligonines sukūrė disbiozę mūsų pastatų mikrobiotose*? Pašalindami nekenksmingas bakterijas, kurios kitaip trukdytų patogenų augimui, galbūt netyčia sukūrėme pavojingesnę ekosistemą?
Ieškodamas atsakymo, JAV mokslininkas Džekas Gilbertas iš Čikagos Universiteto yra suinteresuotas įgyvendinti savo idėjas daug platesniu mastu. Jis nori formuoti visų miestų mikrobiotas, pradedant Čikaga. Kito projekto metu jis bendradarbiauja su „L’Oréal“, kad nustatytų bakterijas, kurios gali užkirsti kelią pleiskanoms ir dermatitams, sustabdyti grybelių atsiradimą galvos odoje. Šie mikroorganizmai galėtų būti probiotinių šampūnų nuo pleiskanų pagrindas.
Žemės planetos mikrobiota – reali mintis?
Dž. Gilbertas koordinuoja Žemės mikrobiotos projektą – kvapą gniaužiantį ambicingą planą įvertinti visus planetos mikroorganizmus. Komanda užmezga ryšius su žmonėmis, dirbančiais vandenynuose, pievose ar kalnuose, ir įtikina juos dalintis savo aplinkos mikroorganizmų pavyzdžiais bei duomenimis. Galų gale mokslininkų komanda nori nuspėti, kokio tipo mikroorganizmai gyvena tam tikroje ekosistemoje, įtraukdami tokius pagrindinius veiksnius kaip temperatūra, augmenija, vėjo greitis ar saulės šviesos lygis. Ir jie siekia nuspėti, kaip atskiros mikroorganizmų rūšys reaguos į aplinkos pokyčius, pavyzdžiui, upės potvynį.
Sterilumo laikas baigėsi
Dabar yra naujo mąstymo apie mus supančius mikroorganizmus laikas. Tai metas, kai šeimos skatinamos ne steriliai valyti namus, o išdrįsti kurti aplinką, kurioje formuojasi jų šeimos mikrobiota. Modernios ligoninės rimtai svarsto galimybę pridėti mikroorganizmus, o ne juos šalinti cheminiais dezinfekantais. Tai yra naujos eros pradžia, kai žmonės pagaliau yra pasirengę priimti mikroorganizmų pasaulį. Mes kasdien tą galime daryti su probiotikais praturtintomis skalbimo, valymo priemonėmis. Sterili aplinka atsigręžė prieš mus, metas keistis.
*Mikroorganizmų visuma mūsų organizme vadinama mikrobiota. Taip vadinama ir konkrečioje aplinkoje esanti mikroorganizmų visuma.