Kaip ir žmogus, kiekvienas namas ar biuras turi savo mikrobiotą, kuriame yra gerų ir blogų mikroorganizmų. Vienam tyrėjui kilo unikali idėja: individualizuoti mūsų erdves su tinkamais mikrobais.
Tačiau pradėkime nuo savęs. Mūsų organizme nuo pirmųjų dienų gyvena milijardai bakterijų. Dalis jų ne tik nekenkia mūsų sveikatai, bet dar gi padeda mums išlikti sveikiems. Ši mikroorganizmų visuma mūsų organizme vadinama mikrobiota. Yra labai daug mikroorganizmų, kurie gyvena ant žmogaus odos, žarnyne, burnoje. Visi mūsų paviršiai iš esmės yra padengti įvairiais mikroorganizmais.
Nauja idėja – pastato unikali mikrobiota
Nuo pirmųjų dienų mes gyvename aplinkoje, kurioje pilna įvairiausių mikroorganizmų. Galima teigti, kad kiekvienas pastatas, kuriame veikia, gyvena, dirba žmonės turi savo unikalią mikrobiotą. Čikagos Universiteto mokslininkui Džekui Gilbertui (Jack Gilbertui) kilo mintis ištirti pastato mikrobiotą. Jis ir komanda pasirinko naujai pastatytą Čikagos Universiteto ligoninę. Darbas prasidėjo kruopščiai surenkant mikroorganizmų duomenų bazę prieš atvykstant gydytojams, pacientams, t.y. prieš pradedant ligoninės veiklą. Įrengti temperatūros, drėgmės, kt. matuokliai leido tiksliai nustatyti, kokiomis sąlygomis pradės daugintis mikroorganizmai po to, kai žmonės įžengs į pastatą. Pradėjus ligoninės veiklą fiksuoti kassavaitiniai duomenys.
Dėl sterilumo pralaimime kovą su patogenais
Koks tokio tyrimo tikslas? Kodėl mokslininkams parūpo mikrobiologinė aplinka, šiuo atveju – individuali konkretaus pastato mikrobiota? Atsakymas paprastas – steriliai valydami aplinką, kai cheminiai valikliai/dezinfekantai siekia išnaikinti visas bakterijas, mes pralaimime kovą su patogenais, blogosiomis bakterijomis, greitai besidauginančiomis sterilioje aplinkoje, kuri tokia išlieka labai trumpą laiką.
Čikagos Universiteto mokslininkų idėjos nuo tyrimo vienoje ligoninėje siekia dar plačiau: kaip sukurti priemones, kurios grąžintų gerąsias bakterijas į aplinką, pastatus, atkurtų individualizuotas mikrobiotas ir tokiu natūraliu būdu padėtų kovoti su grybeliais, ligas sukeliančiomis bakterijomis. Mokslininkai kalba apie gerųjų bakterijų vaidmenį, pvz. kaip nuo potvynių kenčiančiuose regionuose apsaugoti pastatus nuo įsimetančio pelėsio, kitų grybelių sukeliamų problemų.
„Sveiki, atvykę, mikroorganizmai!”
Mokslas sako, užuot bandę pašalinti mikroorganizmus iš mūsų pastatų ir viešųjų erdvių, galbūt atėjo laikas pasakyti “Sveiki, atvykę”?
Su „Probiotic“ produktais tą galite pasakyti jau šiandien. Švaros priemonėse esančios gerosios bakterijos padės išlaikyti jums palankiausią balansą tarp žmogaus organizmo ir aplinkos.
O apie mokslininkų tolesnius tyrimus ir siekius sukurti mikrobiologiškai palankią aplinką jau kituose blogo tekstuose.
Remtasi: https://ideas.ted.com/for-healthier-buildings-just-add-bacteria/