Europos Sąjunga (ES) rūpinasi vartotojų sveikata bei jų aplinka siekdama pilnai informuoti apie šalių rinkose parduodamas kai kurių tipų prekes. Pavyzdžiui, reguliavimas dėl cheminių medžiagų klasifikacijos ir ženklinimo įpareigoja švaros priemonių, įskaitant buitinę chemiją, gamintojus bei importuotojus ženklinti gaminių pakuotes priklausomai nuo klasės, į kurią jie papuola.
Vartotojai dar mažai žino apie ženklinimo taisykles. Daugelis negali atsakyti, kodėl ant jų naudojamų gaminių pakuočių atsirado piktogramos ar sakiniai, įspėjantys apie galimus pavojus.
Atidžiai įsižiūrėjus į namuose turimus chemijos pramonės gaminius pamatytume ir dar įdomesnį dalyką – ant kai kurių, iš pirmo žvilgsnio visai nekenksmingų produktų pakuočių, pūpso gan gąsdinantys įspėjantys ženklai. Ir atvirkščiai – ant gaminių, kurie tikrai gali suerzinti kūną, tokios informacijos nėra.
Tad kodėl vieni gaminiai ženklinami, o kiti ne? Ir ar reikia vengti ženklintų prekių?
Mokėjimas skaityti informaciją ant prekių pakuočių yra svarbus šių dienų įgūdis, todėl mes nusprendėme šiai temai skirti keletą tinklaraščio įrašų. Pradėkime nuo pagrindų!
Švaros priemonių ženklinimas
ES griežtai reguliuoja namų priežiūros priemones, pasiekiamas Europos rinkoje, ir stengiasi užtikrinti, kad visi valiklių ar šveitiklių gamintojai bei importuotojai sektų informacijos pateikimo taisykles – tokias kaip standartizuotų piktogramų ar formuluočių vartojimas.
Tiesa, ES teisė ženklinimo taisyklėse neakcentuoja klausimo, ar produktas pagamintas iš kenksmingų naftos produktų ar natūralių augalinių ingredientų. Reguliavimas taikomas visiems šioje kategorijoje atsidūrusiems gamintojams. Taigi, žiūrint tik į pakuotę, saugūs, sveiki ir gamtai draugiški gaminiai vartotojui gali pasirodyti panašiai kenksmingi kaip stiprūs cheminiai valikliai.
Įdomu ir tai, kad apie 70 % kosmetikos ir namų priežiūros priemonių ingredientų sutampa, tačiau ant kosmetikos priemonių pavojų skelbiančių ženklinimų beveik nerasite. Pavyzdžiui, nors PROBIOTIC PURE indų ploviklis rankų odą tausoja žymiai labiau nei daugelis šiuo metu parduotuvėse parduodamų muilų, pastariesiams apie odą džiovinančias ar erzinančias savybes informacijos pateikti nebūtina.
Kaip supratote, tikrai ne visi ženklinti produktai yra pavojingi, tad vos pamačius piktogramas apie galimą žalą bėgti nereikėtų. Ženklinimas nėra skirtas ir bandantiems atskirti natūralias švaros priemones nuo pagamintų iš naftos produktų – tam reikia žiūrėti į sudėtį.
Švaros priemonių ženklinimas padeda atkreipti dėmesį į saikingą ir taisyklingą priemonių vartojimą
Kitas aspektas, kurį svarbu prisiminti yra tai, kad visos efektyvios valymo priemonės turi aktyviųjų medžiagų, kurios atskiria ir šalina purvą, dėmes ar riebalus nuo paviršių. Šios medžiagos, įprastai naudingos, dėl savo aktyviųjų savybių gali sukelti ir problemų, jei yra naudojamos neteisingai ir nesaikingai. Panagrinėkime, ką reiškia šis teiginys, pasitelkę paprastus pavyzdžius apie, tarkime, citrinas.
Teisingas naudojimas
Mes visi žinome apie skonį suteikiančias ir imunitetą stiprinančias citrinos savybes. Kai kurie citriną net vadina supermaistu dėl joje esančio vitamino C. Retas kuris pagalvoja, kad citrinos gali būti ir pavojingos. O gali, jei yra naudojamos ne pagal paskirtį. Tiesiog įsivaizduokite, kas nutiktų, jei citrinos sulčių įsispaustumėte tiesiai į akis: įmanomas tiek stiprus akių suerzinimas, tiek ir rimtesni akių pažeidimai.
Kadangi žinome, kad citrinos vartojamos maistui, apie kitus vaisiaus panaudojimo būdus nė nesusimąstome (beje, to iš importuotojų nereikalauja ir ES teisė).
Jei valymo priemones naudosite pagal paskirtį, jūs lygiai taip pat patirsite tik naudingas priemonės savybes. Tačiau namų priežiūros priemonių kūrėjai yra įpareigoti pranešti ir apie galimą žalą.
Su saiku
Citrinas įprastai priskiriame prie sveikų produktų. Bet sutikite – jei suvalgysite kilogramą jų vienu kartu, mažų mažiausiai rizikuosite išprovokuoti stiprų rėmenį.
Mes nevalgome citrinų kaip obuolių – jomis tik gardinami kiti gėrimai ar patiekalai. Lygiai taip pat svarbu atsakingai naudoti ir namų priežiūros priemones. Nerekomenduojame užsipilti valiklio tiesiai ant rankų, įtrinti į odą ir tada lyg niekur nieko nueiti daryti kitų darbų jo nenuplovus. Taip tik suerzinsite odą. Tačiau jei praskiesite gaminį vandeniu, taip kaip parašyta instrukcijose, rizikos neliks.
Pavyzdžiui, praskiedus PROBIOTIC PURE indų ploviklį ar grindų ploviklį vandeniu taip, kaip nurodyta instrukcijose, plovimo skysčio pH tampa lygus septynetui, t.y. lygiai toks pats kaip ir gryno vandens.
Vietoje pabaigos
Deja, tačiau ne visi gamintojai ir importuotojai paklūsta šiuo metu ES galiojančioms taisyklėms, sąmoningai stengiasi išvengti ženklimo ant pakuočių ir taip klaidina pirkėjus. Mes renkamės kitą kelią: atvirai kalbėdami apie savo gaminių indredientus, norime padėti jums pasirinkti geriausią sprendimą. Tad artimiausiu metu laukite ir daugiau, detalesnių įrašų apie namų priežiūros priemonių sudėtis!
Probiotic Pure – tvarūs produktai tvariam gyvenimui