Naujienos

Vaikų gydytoja Indrė Plėštytė-Būtienė: dauguma komercinių kvapų – stiprūs cheminiai kokteiliai

Probiosanus - 100% natūralios skalbimo ir valymo priemonės

Daugelyje įprastų namų apyvokos gaminių ir asmens priežiūros gaminių yra kvapiųjų medžiagų. Pavyzdžiui, valikliai, oro gaivikliai, kvapieji plovikliai, rankų losjonai, žvakės, smilkalai ir net vaikiški flomasteriai. Produktų etiketėse žodis „kvapas“ apima dešimtis, o kartais net šimtus cheminių medžiagų.

Puikiai nutuokdami, kad malonūs kvapai atpalaiduoja ir asocijuojasi su gaivos, švaros jausmu, iš įpročio bandome šiuos kvapus pajusti ir savo aplinkoje. Prie to prisideda ir įvairios reklamos, kuriose demonstruojama kaip gera užuosti nuo skalbinių skleidžiamą neva gamtos kvapą. Tačiau tiesa ta, kad dauguma komercinių kvapų yra stiprūs cheminiai kokteiliai, keliantys pavojų žmonių sveikatai.

Probiosanus - 100% natūralios skalbimo ir valymo priemonės

Laukiantis ir auginant mažylį svarbu atkreipti dėmesį į švaros priemonių sudėtį

Ar kada nors ėjote pro parduotuvės skalbinių ploviklių koridorių ir užuodėte kvapus per sandarius buteliukus? Šios cheminės medžiagos yra tokios stiprios, kad prasiskverbia į akytas medžiagas, tokias kaip plastikas, užuolaidos, patalynė ir minkšti baldai, o tai laikui bėgant smarkiai paveikia jūsų namų oro kokybę. Jei kvapiosios medžiagos sugeba prasiskverbti pro pakuotes, tai be abejo jos prasiskverbia ir pro vaiko kvėpavimo takus ar pro odą į organizmo vidų.

Nors ir skaniai kvepiančios, daugelis kvapiųjų medžiagų yra pagamintos iš naftos ir gali būti kenksmingos žmonių sveikatai. Kai kuriuose kvepaluose randami ftalatai ardo endokrininę sistemą,  o benzofenonas ir stirenas yra pripažinti kancerogenai. Nustatyta, kad daugelis sintetinių kvapų yra neurotoksiški smegenims, o tai gali paveikti nuotaiką, elgesį, sukelti migreną. Be to, kai kuriems vaikams ir suaugusiems gali pasireikšti alerginės reakcijos į kvapiasias chemines medžiagas. Jau nekalbant apie tai, kad jie gali būti pernelyg stimuliuojantys mažus kūdikius ir vaikus.

Vaikai susiduria su kvapiosiomis cheminėmis medžiagomis įkvėpę lakiųjų organinių junginių (LOJ), kurie lengvai išgaruoja iš kvapiojo produkto į orą, arba tiesioginio sąlyčio su oda metu. Todėl ypač didelė rizika yra astma sergantiems vaikams, kad įkvėpus šių medžiagų pasireikš bronchų spazmas.

Tam, kad nereikėtų įpročių keisti staiga, kai vaikui jau pasireiškė nepageidaujamos reakcijos į kvapus, dar laukiantis reikėtų ypatingą dėmesį skirti ne tik fiziniam namų ir aprangos saugumui, bet ir pasirūpinti, kad naudojami kvapai nebūtų žalojantis mažylio sveikatą veiksnys. Ir net jei šiuo metu abejojate kam viso to reikia, – juk gyvenote įprastai, naudojote kvapnius drabužių skalbiklius ir aplinkos valiklius ir NIEKO neatsitiko – vertėtų susimąstyti, kad Niekas, kaip ir tas kvapas, gali būti nematomas, bet reikšmingas vaiko sveikatai ateityje. Deja, neigiama prasme.

Ar „be kvapo“ ir „be kvapiųjų medžiagų“ tas pats?

Vaikų gydytoja I Plėštytė Būtienė
Vaikų gydytoja I. Plėštytė-Būtienė

Kalbant apie kvapus, reikėtų atskirti du terminus – „be kvapiųjų medžiagų“ ir „be kvapo“. Pirmasis terminas reiškia, kad gaminyje nėra pridėtų kvapiųjų cheminių medžiagų. Etiketė „be kvapo“ reiškia, kad gali būti pridėta specialių kvapiųjų cheminių medžiagų norint užmaskuoti kitus kvapus. Todėl patariama rinktis produktus, kurių etiketėse pažymėta, jog priemonė „be kvapiųjų medžiagų“ ir vengti produktų, kurių etiketėje yra užrašas „kvapas“ arba „kvepalai“. Pastarieji terminai gali reikšti bet kurį iš daugiau nei 3000 cheminių priedų, kurių įmonės neprivalo atskleisti, nes jų sukurtas mišinys yra „patentuota informacija“.

Norėdami sumažinti kenksmingų cheminių medžiagų poveikį, rinkitės sertifikuotus ekologiškus valymo ir skalbimo produktus.  „Probiosanus“ gaminių „4 E“ kokybės ženklas  garantuoja, kad produktai atitinka aukščiausius kokybės, saugumo, ekologiškumo, efektyvumo ir ekonomiškumo standartus.

Pradėkite nuo rūbelių: PROBIOTIC BABY skalbiklis, skirtas apsaugoti ypač jautrią kūdikio odelę, yra pagamintas iš kruopščiai atrinktų, aukštos kokybės, natūralių, augalinės kilmės ingredientų. Sudėtyje nėra jokių pakenkti galinčių kvapiklių, taip pat konservantų, dažiklių, fosfonatų ar kitų nereikalingų medžiagų. Be to, skalbiklis praturtintas probiotinėmis bakterijomis, kurios stiprina natūralią mikroflorą ir apsaugo nuo blogųjų bakterijų dauginimosi.

Švara kvapo neturi

Kai aplinkoje gausu stiprių kvapų, vaikui sunku susigaudyti – kas saugu, o kas ne. Kaip mama turėtų kvepėti, jei jos natūralų kūno ir pieno kvapą persmelkia kvepalų, skalbimo miltelių ir kosmetikos kvapas? Tai vaikui visiškai nepažįstama ir jį trikdo. Ir atvirkščiai – kiek kartų matytas vaizdas, kai mama uodžia savo vaikelį ir šypsosi. Tas kūdikio natūralus kvapas yra nuostabus. Tad kam šį kvapą maskuoti skalbimo priemonių kvapais? Taip, egzistuoja dar vienas įsitikinimas, o galbūt nepagrįsta baimė – nėra įsivaizduojamo skalbimo miltelių švaros kvapo – vadinasi nešvaru? Juk švaros nenusako kvapas, pavyzdžiui, citrusinių vaisių ar pušų. Švara vertinama vizualiai.

Sustokime ir susimąstykime – drabužiai turi kvepėti žmogumi, vaikas – smalsia, jaukia ir mylinčia vaikyste, kad ir su keletu dėmių ar įplėšimų. Ryškių spalvų ir kvapų mažiesiems nereikia, kad jie galėtų besąlygiškai mylėti mamą ir tėtį, smalsiai tyrinėti pasaulį. Belieka mums, suaugusiems, pasirūpinti mažųjų visapusišku saugumu.

Parašykite komentarą